Kültür Kuramı

Toplumda farklı kültür terimlerinin olduğunu ortaya çıkarmayı hedefleyen bu eser, Richard Münch ve Neil J. Smester’in ortak kaleme aldığı ve içeriğinde okuyucuyu bir hayli etkileyecek olan bilgiler barındırmaktadır.

Kültür Kuramı, en küçük lakin en önemli kavramlardan biri olan “ego”dan başlayarak gitgide daha da karmaşık olan terimler hakkında bilgi vermeyi hedeflemiş bir eserdir. Bir solukta okuyacağınız bu eser sizi derinden etkileyecek, bu zamana kadar olan ki düşüncelerinizi tekrar gözden geçirmenize neden olacaktır.

Kültür Kuramının İşleyiş Şekli

Yukarıda bahsedildiği üzere ego kavramından başlayarak daha karmaşık terimleri ele alan Kültür Kuramı, bunu yaparken çok çarpıcı örnekler vermesi ile de sizleri etkilemeyi başaracak.

Sanal bir toplum yaratan bu iki yazar, metafizik konularına dayalı kalmayarak mantık kurumları ile de örneklerini zenginleştirmiştir. Bertrand Russel’dan da etkilenilen eserde anlatılmak istenen başka bir olgu, hiç şüphesiz doğru ya da yanlış olmaktan çıkıp, yani tek bir şaşmaz ölçeğe vurmadan, ustalıkla uygulanan çözüm örnekleridir.

Kültür Kuramı

Kültür Kuramı

Yalınlıkla anlatılan ve doğruluk anlayışına verilen önemden yola çıkarak ifade edilmeye çalışılan birçok kuram vardır. Sonuç olarak denilebilir ki;  Şekli ve içeriği ile saymakla bitirilemeyecek öğeler kapsayan şey kültür kuramıdır.

Anlatması ve anlaması zordur evet fakat içerisine girildiğinde adeta bir girdap gibi sizi çekecek ayrıca fennin ve bilimin ışığında aydınlatmadığı bir şey kalmayacaktır.

Bu kitabın amacı, entelektüel tarihin bir bölümünü analiz etmek değildir fakat yine de oluşan ilk iki olgu şöyledir;

* Yapı çözümcülük ve gösterge-bilim yükselişinin görülmesi.

* 60 ve 70’li yılların mikro sosyolojik devrimini kapsayan görüngüsel ve “dürtüye eşlik eden anlam” analizine verilmiş olan önem.

Siz de Richard Münch-Neil J.Smelser’in bu derinden etkileyecek olan eserini okumak isterseniz sitemizin yeni çıkan kitaplar kategorisini inceleyebilirsiniz.

Yayın yılı: 2014

ISNB: 9876056427336

Sayfa sayısı: 482

Yazar adı: Richard Münch- Neil J.Smelser

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*