Vahşetin Çağrısı

Amerikan edebiyatına yön vermiş büyük edebiyatçılardan biri olan Jack London tarafından kaleme alınmış bir başyapıt olan Vahşetin Çağrısı adlı eser top 100 kategorimiz içinde yer almakta. Yaşam mücadelesi içinde bir köpek ve bir insanın arasındaki güçlü ilişkiyi konu alan eser, gerçekçi kurgusu ve derin duyumsatması ile ilgi çekici nitelikte.

Eserin ana karakterlerinden biri olan Buck adlı köpek, Santa Clara Vadisi’nde Yargıç Miller’in evinde mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmekte iken kaçırılarak zorluklarla dolu bir serüvene sürüklenir. Kızak köpeği olarak kullanılmaya başlanan Buck, acemi altın avcıları ile birlikte mücadele dolu bir yolculuk sonrasında John Thornton ile karşılaşır.

Vahşetin Çağrısı ve Sadakat

Vahşetin Çağrısı, Jack London

Vahşetin Çağrısı, Jack London

Kendisini döven altın avcısının elinden onu kurtaran Thornton ile yakın bir duygusal bağ kuran Buck, yakınlarda bulunan ormanda yaptığı geziler sırasında daha önce varlığını bilmediği duygulara kapılmaktaydı. İçgüdüsel olarak kendini ormana ait hisseden Buck, John Thornton’a olan sadakati yüzünden her defasında istemeyerekte olsa geri dönmek durumunda kalıyordu.

Yine bir gün ormanda keyif içinde gezen ve ataları gibi avlandıktan sonra Thornton’un yanına dönene Buck, bir gariplik hissetti. Thornton’un kampı Yeetah kabilesi tarafından saldırıya uğramıştı. Önüne gelen tüm adamları parçalayan Buck, bir süre sonra dostu Thornton’un cesedi ile karşılaşır. Ünlü edebiyatçı Jack London tarafından hayvanlar ve insanlar arasındaki bağı, farkı ve aynılığı tüm detayları ile hissettiren Vahşetin Çağrısı adlı eser, okurun iç dünyasında güçlü imgelemeler yaşatan özelliği ile ilgi çekmekte.
 

Yazar: Jack London

Kitap: Vahşetin Çağrısı

ISBN: 9789750708312

Sayfa Sayısı: 132

Yayın Yılı: 2007

 

 

1 Yorum

  1. arifcan kandemir diyor:

    Amerikan edebiyatlarında çıkan bir roman kitabı. kültürleri bizimkine göre farklı ama olumsuz değil okunabilir nitelikte eğitici ve akıcı konuları ise ilgi çekici herkese tavsiye ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*