Şato

Klasik bir eser olmak kolay bir durum değildir. Anlatımda esaslık ister, anlatımda kalite ister, anlatımda özgünlük ister ve anlatımda kalıcılık ister. Bu hususların bir araya gelmesi ile birlikte mevcut eser, klasik bir eser haline gelir. Bu kriterlerin eserde oluşmasında en önemli pay sahibi ise yazardır. Esere can verir, hareketlilik verir, ivme kazandırır ve yarattığı kahramanları ile birlikte eserin büyümesine vesile olur. Kahramanları ile önce eser duyulur ve o noktadan itibaren artık kalıcılık yakalanmaya başlanır.

Bir Başkaldırının Hikayesi İle Şato

Franz Kafka, oluşturduğu önemli eserler ile saydığımız kriterleri yerine getiren başarılı yazarlardan bir tanesidir. Yazarın kaleme aldığı Şato adlı eser, bu bütünleşmeyi sağlamış ve klasikleşme yolunda önemli adımlar atmıştır. Eser, kimi zaman hayal üstü, kim zaman gerçekleri zorlayan ve kimi zamanda karanlık bir içeriğe sahiptir. Şato, bir adamın var olan mevcut düzene karşı başkaldırıyı, bürokrasinin tüm zorluklarına isyankar edası ile karşı koymayı, bizlere çok açık bir şekilde ifade etmektedir.

Şato

Şato

Franz Kafka, bu eseri ile okuyucuları tarafından oldukça takdir görmüş ve başarısı yine okuyucuları tarafından çeşitli ödüllere layık görülmesi ile taçlanmıştır. Edebiyat dünyamızda hatırı sayılır bir üne sahip olan yazar, bu eseri ile birlikte doğduğu coğrafyanın sınırlarını aşmış, farklı bir kimliğe bürünmüş ve kalıcılığı yakalayarak, klasikleşme yolunda çok önemli adımlar atmıştır.

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*