Outliers

Kimi insanlar daha başarılıdır, kimileri daha özgüvenli, kimileri insan ilişkilerinde başarılıdır, kimileri ise yalnızdır. Kişisel gelişim kitapları okuyarak eksik yanlarımızı tamamlayabilir, kendimizi eğitip geliştirebiliriz. Kişisel gelişim kitapları anlattıkları ile insana özgüven duygusu aşılıyor. Pek çok konuda yayımlanmış onlarca kişisel gelişim kitabından biri olan Outliers, başarının anahtarını bizlere sunuyor.

Outliers (Çizginin Dışındakiler) Ne Anlatıyor

Malcolm Gladwell “Outliers” kitabında başarının anahtarını okuyucuya sunuyor. Bugüne kadar başarılı insan hikâyeleri dinlerken onların başarısının kaynağının azim ve hırs olduğunu dinledik. Ancak Malcolm Gladwell, bu kitapta başarının kaynağının bundan farklı bir şey olduğundan bahsediyor. Bazı insanların çevrelerine daha dikkatli bakmaları gerektiğini belirtiyor.

Outliers

Outliers

Verdiği örnekler arasında dünyaca ünlü isimler olan kitap başarının hikâyesinin daha karmaşık olduğundan bahsediyor. Verdiği örnekleri aile, kültür ve nesil ilişkisi içerisinde okuyucuya sunan yazar, açıklamasını bu kavramlara göre yapıyor. Yazara göre başarıyı yakalayan insanların hayatları tuhaf mantıksal bir çizgi izliyor. Bu mantık basitleştirilirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek düzeyde nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici püf noktaları veriyor.

Günümüzde insanlar yoğun bir şekilde çalışıyor ama çalışma sürelerinin uzunluğu ve alınan maaşların azlığı sebebiyle bir yandan hayatı kaçırıyor. Kitapta yazar; çok çalışmanın bir anlam taşımadığında hapis cezası niteliğinde olduğundan bahsediyor.

Kitapta yazar, orta sınıfın çocuklarını destekleyerek onları geliştirmeye çalıştığını, yoksul sınıfın ise tek amaçlarının çocuklarına bakabilmek olduğundan bahsediyor.

Yazar: Malcolm Gladwell

Kitap Adı: Outliers

ISBN: 9786055755300

Sayfa Sayısı: 244

Yayın Yılı: 2016

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*