Kinyas ve Kayra

Kendi yaşamını, tükenmişlikleri, hayatın sıradanığını en güzel bir şekilde ve yalın haliyle anlatıldığı “Kinyas ve Kayra” hayattan beklentileri, çaresizlikleri en çarpıcı gerçekleriyle işliyor. Zaman zaman komedi haline zaman zaman da hüzünlü bir tabloya bürünen bu roman okurlarına hayattan da dersler veriyor hatta gündemden bile izler taşıyor.

Hayattan ne anladığını, ne istediğini, neylerden bıktığını, nelere keşke dediğini tüm açıklığı ile gözler önüne seriyor. Bu kadar dürüst ve akıcı kitabı okumak için can atacak ve bir yandan da eğlenme fırsatı yakalayacaksınız. Hayatın toz pembe olmadığını, dışarıdan bakıldığı kadar basit olmadığını görecek ve gözünüzdeki at gözlüklerini atmak isteyeceksiniz. Hakan Günday “Kinyas ve Kayra” isimli kitabında sadece bu gibi dersler vermekle kalmıyor dekor ve figür malzemelerine oldukça dikkat ediyor. Kelimelerin gücünden de yararlanan Hakan Günday komedi tarzını kullanmadaki becerisini de gösteriyor.

Kinyas ve Kayra

Kinyas ve Kayra

Güldürücü Bir O Kadar da Etkileyici Olan Hayat Öyküsü… “Kinyas ve Kayra”

Hayatında durmadan içen, gezen ve eğlenen bir karakter… Saatlerce hatta günlerce uyumadığı oluyor. Ara ara da olsa annesini aklına getirerek ne yaptığını, nerede olduğunu merak ediyor her ne kadar tam olarak üzerinde detaylı durmasa bile. Bazen aynada kendine bakarak vücudundaki hayat izlerini, tükenmişliklerini, anlam veremediği yok oluşlarını inceliyor.

Sağ omzundaki kendisinin çizdiği daha sonra da beğenmeyerek üzerini çizikler attığı kelebek figürü hala duruyor. Daha sonra da Japon bir dövmeci tarafından altına çizilen muazzam işçilikteki kelebek figürüne bakarak mutlu oluyor. Biraz daha aşağılara inerek sol dirseğindeki kurşun yarasına bakarak yüzünü buruşturuyor çünkü bir anlık gözünde o hatırlamak istemediği olaylar canlanıveriyor.

Yazar: Hakan Günday

Kitap: Kinyas ve Kayra

ISBN: 9789759917951

Sayfa Sayısı: 576

Yayın Yılı: 2003

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*