Kabe’nin Hakikati

Kabe’yi Tavaf etmeden tutunda Hac sırasında Kabe etrafında yapılan tüm hareketlerin, olayların anlamını tüm detayı ile ele alan “Kabe’nin Hakikati” adlı kitap okurlarına aydınlatıcı bilgier sunuyor. Bilmediğiniz, anlam veremediğiniz, aklınızın bir köşesine takılan tüm sorular kitapta çözülmeye çalışılıyor. Tüm Müslüman alemine hitap eden kitaptan çok şey öğrenebileceksiniz. Sizi o kutsal yerlere götürme imkanı sağlayan, fikirlerinizi değiştirmenize neden olan ve de etkilenmenizi sağlayan bu yapıt kapak tasarımıyla bile huzuru bulmanıza yardım ediyor.

Kabe, Mekke’de bulunan, Müslümanların Hac zamanı, orada yaşayanların ise her zaman ibadet etmesini sağlayan küp şeklinde ibadethanedir diyebiliriz. İslam dininin ilk ve en kutsal mekanı olarak da bilinir. Bu yapının etrafında aynı zamanda bir de Mescidi Haram bulunuyor. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de ise Kabe’nin İbrahim ve oğlu İsmail tarafından revaklarıyla birlikte kurulduğu biliniyor. Tasavvuf alanında eserler veren ve vermeye de devam eden başarılı yazar Cemalnur Sargut eserinde bilinmeyen birçok detaya işaret ediyor.

İbadetin ve Huzurun Buluştuğu Yer… “Kabe’nin Hakikati”

Dünyadaki Müslümanlar nerede olurlarsa olsunlar tüm ibadetlerini ve özellikle namazlarını Kabe’ye dönerek gerçekleştirirler. Tam bu Kabe’nin bulunduğu yöne ise Müslümanlar Kıble ismini veriyorlar. Kabe etrafında gerçekleştirilen asıl ibadet ise Tavaf etmektir. Hac sırasında Kabe, ziyaret tavafı ve veda tavafı olarak en az iki kere tavaf edilir.

Tavaf nedir? diye soracak olursanız da: Kabe’nin etrafında, saat yönünün tersinde Hacerül- Esved köşesinden başlayarak yedi tur dönmek demektir diyebiliriz. Cemalnur Sargut “Kabe’nin Hakikati” adlı kitabında tüm bunların yanı sıra Ayetlere ve Kabe’nin iç manasına da yer veriyor.

 

Kabe'nin Hakikati

Kabe’nin Hakikati

Yazar: Cemalnur Sargut

Kitap: Kabe’nin Hakikati

ISBN: 9786055902155

Sayfa Sayısı: 160

Yayın Yılı: 2011

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*