İran Şiiri Antolojisi

Son dönemlerde indirimli kitaplar kategorisinde yer alan usta yazar Mehmet Kanar’ın başarılı kaleminden doğan İran Şiiri Antolojisi adlı kitabımız okurun hiç alışık olmadığı tarzda bir konuya sahip. Şiirden hoşlanıyorsanız hatta İran şiirlerinden hoşlanıyorsanız bu kitaba hemen sahip olmalı ve okumaya başlamalısınız.

Bu eşsiz kitabı okuduğunuz da İran halkı kadar şiir seven bir halk da olmadığını düşüneceksiniz. Şiir olmadan hiçbir işlerini halletmeyen ve hayatlarının her alanında şiirle yatıp şiir ile kalkan İran halkının şiir sevdasına yakından şahit olacaksınız. Bazı anlar özenecek bazı anlar ise yok artık diyeceksiniz. Şiire âşık bir millet görmek istiyorsanız bu eserin tam size göre olduğuna emin olabilirsiniz.

İran Şiiri Antolojisi

İran Şiiri Antolojisi

İran Şiir Antolojisi’nin Konusu

İran Şiir Antolojisi’nde İran edebiyatı daha doğrusu Fars edebiyatının iki bin beş yüz yıl kadar bir geçmişe dayanarak temelinin şiir olduğunu göreceksiniz. Fars edebiyatında şiirin doğup gelişmesine kademe kademe şahit olacaksınız. İran edebiyatının şiir üzerine kurulduğunu düşündüğünüze göre şiir söylemeyen, şiir okumayan, ezberinde çokça şiir olmayan, şiir sevmeyen bir İranlı da düşünemezsiniz.

İran edebiyatı denilince akla ilk gelen şey şiir olduğuna göre İranlılarında şiirle bütünleştiğini, hatta günlük hayatta bile şiirin rolünün çok büyük olduğunu düşünebilirsiniz. Şiirsiz bir hayat, şiirsiz bir toplantı, şiirsiz bir bilimsel kongre bile İranlı için söz konusu olamaz. Mehmet Kanar da bu eserinde İranlıların şiir sevdasını açık bir dille okura aktarıyor.

 

1 Yorum

  1. murat kılıç diyor:

    İran halkının ne kadar şiir sever olduğunu öğrendim. Akıcı ve sade bir uslüp kullanılmış. Mutlaka okumalısınız. :))

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*