Don Quijote

Sanat değeri taşıyan eserlere olan ilgi,  diğer türde yayınlanan eserlere göre farklı bir anlam taşımaktadır. Sanat eserleri, dil ve anlatım yönünden çok farklı eserlerdir. Hikâyeleri farklıdır, verdikleri mesaj farklıdır. Bu farklar, eseri başka bir noktaya getirirken, okuyucuyu da beraberinde götürür. Bu yolculuk, iki tarafı da memnun edecek ve eser ile okuyucu arasında ki birleşme, bu sayede tamamlanacaktır.

Sanatsal Bir Eser Don Quijote

Eserde, sadece o zamanlar hüküm süren şövalyeler anlatılmamış,  dönemin edebiyat dünyasına da bir versiyon getirilmiştir. Don Quijote, bu açıdan bakıldığı vakit, farklı bir yerdedir. Farkını, yarattığı bakış açısına borçlu olan eser, Cervantes tarafından kaleme alınmış ve onun en önemli eseri olma özelliğine sahiptir. Bu önem ile birlikte gelen başarılar, eseri klasikleşme yolunda önemli bir yere getirmiştir. Sadece anlatımı ile değil, getirdiği yeni bakış açısı ile edebiyat dünyasına, yeni bir soluk katmıştır.

Don Quijote, diğer türlerden farklı olarak, doğduğu günlerde ki akımlara kendisini kaptırmamış, bununla da kalmamış kendisi yeni bir akım yaratmıştır. Cervantes, bu başarısını tamamen bu olguya borçludur.

Don Quijote

Don Quijote

 

Rönesans zamanı ile başlayan ve bugünlere kadar gelen bu akımın yarattığı anlatısal zenginlik, günümüz edebiyat dünyasına da ilham kaynağı olmuştur. Bu durumlar ile birlikte, top 100 kategorisinin üst sıralarında yer alan eserin, çevirisinin tamamlanması ile birlikte ülkemizde piyasaya çıkması, Türk okurlar tarafından oldukça yoğun bir ilgi ile karşılaşmasına neden olmuştur.

 

1 Yorum

  1. ebru başar diyor:

    Klasik sanatsal ve kültürel bir kitap. Bu tip kitapları her zaman tercih ederim nedeni ise bana hep ek bilgiler katmıştır. Sizlerde deneyebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*